Meie sõnastikust leiate kõik olulisimad terminid seoses transpordiga. Uurige järele!

A

 • ADR

  ADR = Accord européen sur le transport de marchandises Dangereuses sur Route

  Siinkohal on tegu rahvusvahelise kokkuleppega ohtliku kauba veoks maanteel.
 • AÖSp

  AÖSp = Allgemeine Österreichische Spediteursbedingungen (Üldtingimused Austria veoettevõtetele)  AÖSp kohaldatakse vastavalt lepingule. AÖSp reguleerib muuhulgas õigussuhet tellija ja ekspediitori vahel ning ekspediitori vastutust.

B

 • Blokeerimine

  Blokeerimine on koorma kinnitamise viis.

  Blokeerimine tähendab, et kaup laaditakse otse ja ilma vahedeta laadimisruumi piireteni (esisein, ported, koormatoed).
  Selline pealelaadimine on kombinatsioonis XL-haagistega eriti tõhus koorma kinnitamise meetod.

C

 • CMR

  CMR = Convention relative au contrat de transport internationale de Marchandises par Route

  CMR on rahvusvahelise kaupade autoveolepingu konventsioon". CMR-i tingimused on kohustuslikus korras kohaldatavad kõigi lepingupoolte poolt piiriüleses autoveos.
 • Code of Conduct

  "Code of Conduct" või "Käitumiskoodeks" on erinevateks olukordadeks ja kontekstiks soovitatud käitumismallide kogum, mille järgimist nõuab ettevõte tavapäraselt vabatahtlikult.
  WALTER GROUP on arendanud välja oma käitumiskoodeksi, mis on mõeldud meie töötajatele ja juhtkonnale suuniseks otsuste tegemisel ja äritegevuses.  Code of Conduct (PDF)

 • Coilmulde-poolhaagis

  Pleki või terase rulle nimetatakse ka poolideks (coils). Nende poolide (võivad kaaluda mitu tonni) ohutuks laadimiseks on vaja kas vastavat pakendit (raam) või rullmaterjali vanniga treilerit. Vann on kaetav põrandasüvend haagises, mis on u 5 kuni 8,5 m pikk. Kui vann on kaetud, saab nende sõidukitega vedada ka muud kaupa.  LKW WALTERi haagisepark

 • CONNECT

  CONNECT on meie online-portaal klientidele, mille kaudu saab tellimusi hõlpsasti töödelda. Lisafunktsioonid: aktuaalsete tellimuste ülevaade ja vajaliku lisateabe olemasolu: demoversioon

  CONNECT

E

 • EN 12642 XL

  EN 12642 XL on koorma kinnitamisel kasutatav termin. Siinkohal on tegu Euroopa standardiga sarrustatud sõiduki kerekonstruktsioonidele. XL kerekonstruktsioonid vastavad sellele standardile (sarrustatud sõiduki kerekonstruktsioonid). LKW WALTERi kogu treileripark kombineeritud liikluse jaoks vastab standardile EN 12642 XL.
 • EURO-klassid (2, 3, 4, 5, 6)

  EURO 2, 3, 4, 5 või 6 viitavad müra- ja saastevaestega veoautode erinevatele mootoriklassidele. LKW WALTER rakendab aina enam transpordipartnereid keskkonnasõbralike veokitega, mille varustus algab EURO-klassist 4.

F

 • FTL

  FTL on ingliskeelse termini "Full Truck Load" (täiskoorem) lühend.

G

 • GREEN transport

  "GREEN transport" puhul on tegu LKW WALTERi kaubamärgiga, mille all toimuvad kõik meie tegevused seoses saasteainete emissiooni vähendamisega transportimisel.  GREEN transport

 • GZA

  GZA = "Grundlagen der Zusammenarbeit" (Koostöö põhialused)
  See on alus tulevaseks koostööks meie transpordipartneritega.

H

 • Haagiste vedamine

  Haagiste vedamise all mõtleme kombineeritud liikluses edasi-tagasivedu, mis hõlmab LKW WALTERi haagiste vedamist pealelaadimiskohast kombineeritud vedude terminali/sadamasse või kombineeritud vedude terminalist/sadamast mahalaadimiskohta.
 • Hõõrdetegur µ (mü)

  Kui koorem asub laadimispinnal, esineb koorma ja aluspinna vahel hõõrdumine, mida väljendatakse hõõrdeväärtuse kaudu. Selle abil arvutatakse koorma libisemiskindlus ja vajalik pingutusrihmade arv.

I

 • ISO

  ISO = "International Organization for Standardization"

  LKW WALTER sai 1992. aastal vastavalt ISO 9001:2008 kvaliteedisertifikaadi ja 2016. aastal vastavalt ISO 14001:2004 keskkonnasertifikaadi.  ISO sertifikaat (PDF)

K

 • Kombineeritud koormakinnitus

  Kombineeritud koormakinnituse korral kombineeritakse blokeerimine ja koormarihmadega sidumine. Kaup laaditakse nt vastu esipaneeli ja kasutatakse diagonaal-, silmus- või pealtsidumist. Praktikas kasutatakse sellist koormakinnitusmeetodit väga sageli.
 • Kombineeritud transport

  Et transport oleks võimalikult keskkonnasäästlik ja kulutõhus, kasutatakse kombineeritud transpordi puhul erinevate transpordivahendite, nagu veokid, rongid ja laevad optimaalset kombineerimist.

  • Rong/laev põhiteekonna jaoks (keskkonnasõbralik transpordilahendus)
  • Veoauto kauba kohaleviimiseks (paindlik kogumine ja kohaletoimetamine)

  Kombineeritud transport

 • Koormarihmad

  Koormarihmad on mõeldud kauba kinnitamiseks.
  Põhimõtteliselt eristatakse lühikese hoovaga pingutusseadmega koormarihmasid (pingutusjõud u 350 daN) ja pika hoovaga pingutusseadmega koormarihmasid (pingutusjõud u 500 daN).

L

 • LOADS TODAY

  Juhtiv täiskoormate börs Euroopas LOADS TODAY on LKW WALTERi internetiplatvorm transpordipartneritele. LOADS TODAY peamiseks eeliseks on see, et LKW WALTERi transpordipartner leiab LOADS TODAYst üksnes need täiskoormad, mida LKW WALTER tellib ja mille eest maksab.  LOADS TODAY

 • LTL

  LTL on ingliskeelse termini "Less than Truck Load" (osakoorem) lühend.

O

 • Online-broneering

  Tellimuse broneerimine meie online-kliendiportaali CONNECT kaudu.  Vt ka CONNECT.

P

 • Pealtsidumine

  Pealtsidumine on koorma kinnitamise viis.

  Pealtsidumise korral suurendatakse kauba koormuse jõudu veoplatvormile kauba kinnitamise teel ning saavutatakse seeläbi parem koormakinnitus.

  See saavutatakse näiteks pingutusrihmadega sidumise teel.

 • PPE

  PPE = Personal Protective Equipment (Isikukaitsevarustus)

  Järgmised märgistused nõuavad isikukaitsevarustuse pidevat kasutamist: kaitsekiiver (EN 397), kaitseprillid (EN 166/EN 166-3), kaitsekuularid (EN 352), keha kattev riietus, helkurvest (EN 471), töökindad (EN 388) ja terasninaga kaitsejalanõud (EN 20345 S1)  Isikukaitsevarustuse (IKV) videolõik

R

 • Ringmarsruudi mudel

  Ringmarsruudi mudeli puhul on meie transpordiettevõtted pidevalt kahe riigi vahet teel (nt Saksamaa - Prantsusmaa - Saksamaa).

S

 • SHEQ

  SHEQ = Safety, Security, Health, Environment, Quality

  LKW WALTER ühendas 2005. aastal ohutuse/tervise, keskkonna ja kvaliteedi valdkonnad. 2008. aastal installiti Security Management. Sellest ajast saati on nimetatud teemad viidud termini SHEQ alla.  SHEQ-juhtimine

 • Short Sea Shipping

  Short Sea Shipping viitab kaubaveole mööda mereteid ühe kontinendi piires. See on LKW WALTERi jaoks üks kombineeritud liikluse võimalikest transporditeedest.
 • SQAS

  SQAS = Safety & Quality Assessment System

  SQAS hinnang on süsteem, mis on arendatud välja CEFIC, "European Chemical Industry Council" (Rahvusvaheline keemialiitude nõukogu) poolt.
  Hinnangut tuleb iga 3 aasta tagant uuendada ja seda kasutatakse kvaliteedi, ohutuse (inimeste ja vara kaitse), keskkonnakäitumise ning transpordi- ja logistikafirmade CSR-meetmete ühtsel viisil määratlemiseks.
  LKW WALTERile anti esmakordne hinnang 1995. aastal SQAS põhjal.

T

 • Täiskoorem

  Täiskoormate puhul on tegu terve veoauto koormaga, mis on mõeldud põhimõtteliselt üksnes ühele vastuvõtjale. Selle rahvusvaheline termin on "FTL" - Full Truck Load.
 • Tarneklauslid

  Incoterms (Rahvusvaheliste kaubandusreeglite kogu) on standardiseeritud rahvusvahelised tarneklauslid. Need on koostatud ja väljastatud Rahvusvahelise Kaubanduskoja poolt (kehtib: Incoterms 2010). Äritehingu osapooled (müüja, ostja) saavad Incoterms alusel tarneklausli osas kokku leppida. Incoterms aitab reguleerida peamiselt müüja ja ostja kohustusi, eriti kaubanduspartnerite vahelist riskide ülekandumist ja tarnekulusid.  Tarneklauslid

 • Transpordibörs

  Transpordibörsil toimub (enamasti reaalajas) koormate ja vedudega kauplemine koormapakkujate ja kaubaruumipakkujate vahel.

W

 • WAB

  WAB = Wechselaufbau (poolhaagis)

  Poolhaagiseid rakendatakse peamiselt kombineeritud liikluses raudteel/maanteel. Ettevõtte oma masinapargi poolhaagised täidavad kõrgeimaid koormate kinnitamise nõuded. (Kontroll vastavalt EN 12642 XL). Praegu on meil neist käigus enam kui 200.  LKW WALTERi haagisepark

X

 • XL-haagis

  Standardsest haagisest erinevalt on XL-haagise ehituse omapära selline, mis toetab positiivselt koormate kinnitamist - nt sarrustatud esisein, 4 ukselukku, tugevdatud tent, vähemalt 32 külglatti, tugev kerekonstruktsioon ja sarrustatud külgtent.

  Meie haagisepark koosneb üksnes XL-haagistest.  Vt ka EN 12642 XL.

^ - Top

See veebileht kasutab küpsiseid, et pakkuda Teile parimat kogemust veebilehe kasutamisel. Seda veebilehte kasutades nõustute küpsiste salvestamisega. Lisateabe leiate siit: Kasutustingimused